Willow? Lux? Mars? Trendy w nadawaniu imion 2015

0
3061

trendy w nadawaniu imion

Amerykański serwis dla rodziców BabyCenter.com opublikował coroczne zestawienie najpopularniejszych imion na świecie. Przy okazji zwrócił też uwagę na obecne trendy w nadawaniu imion. Sprawdź, czym inspirują się rodzice, wybierając imię dla dziecka.

Najpopularniejsze imiona i trendy zostały wyłonione na podstawie danych pochodzących od ponad 340 tys. rodziców z całego świata, których dzieci urodziły się w 2015 roku. Jak się okazuje, młodzi rodzice coraz częściej wybierając imię dla swojej pociechy, inspirują się Instagramem, grami komputerowymi, ulubionymi powieściami czy bohaterami YouTube’a. Jakie trendy dominują?

Imiona z Instagrama – #Instagrambabies

Lux, Juno, Reyes, Ludwig, Amaro, Walencja, Willow – brzmi znajomo? Nazwy filtrów i narzędzi stosowanych w Instagramie przeniosły się do aktu urodzenia dziecka. To jeden z najgorętszych trendów w nadawaniu imion. Jeszcze nigdy media społecznościowe nie wywarły tak wielkiego wpływu na wybór imienia dla potomka. Według BabyCenter rodzice coraz częściej wybierają dla chłopców takie imiona jak: Lux, Amaro, Ludwig, Reyes, a dla dziewczynek: Valencia, Juno, Willow.

Skoro mowa o Instagramie, sprawdźcie przy okazji nasze konto.

Imiona królewskie

„Królewskie” imiona dla dzieci? Proszę bardzo! W tym roku popularność zyskały takie imiona jak: Royalty, Duchess, Princess (dla dziewczynek) oraz Royal, Prince, King, Noble, Reign (dla chłopców).

Rodzice wybierali także „imiona” znane z historii: Kaiser, Sultan, Emperor, Cesar.

Imiona zaczerpnięte z literatury „young-adult”

Wybierając imię dla dziecka, rodzice coraz częściej inspirują się literaturą dla starszej młodzieży czy tzw. „młodych dorosłych”. Fani Harrego Pottera albo Igrzysk Śmierci nie zapominają o swoich idolach. Stąd w tym roku pojawiały się takie imiona jak: Katniss, Hazel, Eleanor, Hermione. Inspiracją okazała się także autorka książek „young-adult”, Rainbow Rowell, której imię nosi coraz więcej dziewczynek. Wśród chłopców widać większe zainteresowanie imieniem John, a to za sprawą autora m.in. bestsellerowej powieści „Gwiazd naszych wina” – Johna Greena.

Imiona nie z tej Ziemi

Naukowcy z NASA poinformowali w tym roku, że na Marsie istnieje słona woda w stanie ciekłym. Nadal trwają też poszukiwania życia poza Ziemią. Nic więc dziwnego, że niektórzy rodzice szukają inspiracji w tym obszarze. W 2015 roku popularność zyskały takie imiona jak: Mars, Venus, Gaia (w mitologii greckiej Ziemia-Matka, ale także nazwa sondy kosmicznej), Soleil (fr. Słońce), Moon, Cassiopeia (konstelacja). Najpopularniejsze z tej dziedziny imiona dla dziewczynek to Luna i Stella. Trend nie jest aż tak silny w przypadku imion dla chłopców. Wśród męskich imion pojawiły się: Jupiter, Sunny, Star.

Imiona neutralne płciowo

Podział na tradycyjne imiona dla dziewczynek i chłopców wciąż jest silny, jednak niektórzy rodzice decydują się od tego odejść. Zauważono, że imiona neutralne płciowo rzadziej nadaje się chłopcom. Wśród imion nadawanych bez względu na płeć wyróżniono: Carson, Amari, Karter, Sawyer, River, Rory, Phoenix. Mają na to wpływ także celebryci, którzy wybierają „męskie” imiona dla córek i „żeńskie” dla synków, jak np. Wyatt (córka Mili Kunis i Ashtona Kutchera), Lincoln (córka Kristen Bell i Daxa Shepard), Maxwell (córka Jessiki Simpson i Erica Johnsona), James (córka Blake Lively and Ryana Reynoldsa).

Imiona imprezowe

Niektórzy rodzice nie potrafią pogodzić się z rezygnacją z imprezowego stylu życia wraz z narodzinami dziecka, czemu dali wyraz wybierając imię dla swojej pociechy. I tak oto mamy imiona nawiązujące do alkoholu, narkotyków, hazardu albo broni. Dla chłopców pojawiły się imiona: Bud, Haze, Blaze, Diamond, Cash, Danger, Colt, Miller, Wilder, Keno. Natomiast dla dziewczynek: Cash, Miller, Wilder, Reno, Skyy (jak nazwa wódki), Brandy, Harley.

Imiona z gier komputerowych

Wśród graczy jest coraz więcej mam (obecnie w USA 48% graczy to kobiety średnio w wieku 31 lat). Kiedy więc przychodzi pora, aby wybrać imię dla córki, inspiracją okazują się wojowniczki z ulubionych gier wideo. To tłumaczy wzrost popularności takich imion jak: Joule (ReCore), Meryl (Metal Gear Solid), Helena (Dead or Alive, Gears of War), Rayne (BloodRayne), Jade (Beyond Good & Evil), Joanna (Perfect Dark), Jill (Resident Evil) czy Kat (Gravity Rush). Klasyką są już takie imiona jak Yuna i Lulu z Final Fantasy, Mileena i Kitana z Mortal Kombat, czy Zelda z Legend of Zelda.

Imiona z YouTube’a

Niektórzy młodzi rodzice czują taką więź z ulubionymi gwiazdami serwisu YouTube, że aż postanowili nadać swoim dzieciom imiona swoich idoli. W tym roku zaobserwowano wzrost popularności m.in. takich imion jak: Kingsley (autor Ask Kingsley), Cameron (jak Cameron Dallas), Johnson (jak Ray William Johnson), Bethany (jak Bethany Mota), czy Tanya (Tanya Burr).

Sprawdźcie nasz kanał na YouTube.

Imiona po znanych osobach

Niektórzy rodzice zdecydowali się nadać imię po znanych osobach, które zmarły w tym roku. To tłumaczy popularność imienia Percy (Percy Sledge, amerykański muzyk, autor znanej wszystkim piosenki „When a man loves a woman”), czy Oliver (Oliver Sacks, brytyjski neurolog).

Inni rodzice byli tak poruszeni wizytą papieża Franciszka w USA, że na liście imion BabyCenter popularność tego imienia wzrosła o 5%.

Sprawdź jeszcze:

Źródło: Babycenter.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ