Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

0
6550

Wraca moda na tradycyjne imiona. Po popularności Oliwki i Amelii coraz więcej z nas zwraca się w stronę imion, jakie nosili nasi przodkowie.

Najpopularniejsze imiona męskie w 2013 roku to Jan, Mateusz i Jakub. Częściej, niż w ubiegłych latach, rodzą się też chłopcy o imieniu Antoni, Szymon czy Franciszek. Również u dziewczynek można zaobserwować ten trend, choć Aleksandra pojawia się dopiero na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych imion, Zofia – na siódmym, a Maria – na dziewiątym. A jak było dawniej?

W X wieku popularne były imiona pochodzące od miejsc, zwierząt, zawodów lub przydomków rodziców, np. Będzieciech, Krzos, Smarz, Zdziewuj, Miłochat, Chrap, Dłotla. Popularne były również imiona, które pojawiają się do dziś, jak Sławomir, Bolesław, Kazimierz, Mirosław czy Radosław, jak i te, które z czasem pojawiały się rzadziej – Sędzimir, Mieszko, Zbyszko. W XIV wieku najwięcej było w Polsce Mikołajów, Janów, Piotrów, Małgorzat, Katarzyn i Ann. Do dziś do jedne z najpopularniejszych imion. W XVIII i XIX wieku pojawiło się wielu Józefów, Janów i Antonich, a wśród kobiet – Marii, Zofii i Ann. I to właśnie na te imiona obecnie jest największa moda – możemy się spodziewać, że poza już popularnymi Janami i Antonimi niedługo przyjdzie też czas na Józefa. W latach 50. pojawiło się też wielu Stanisławów i Krystyn, w 60. – Elżbiet, a w 70. Małgorzat – dziś te imiona nie należą do najpopularniejszych.

Możemy zaobserwować, że moda na konkretne imiona wraca co ok.  100 lat. Możliwe, że jest to spowodowane tym, że wielu z nas pragnie nadać dziecku imię po dziadku czy babci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ